Mieszkanie w centrum miasta czy na przedmieściach?

Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie, staje przed dylematem, jaka powinna być jego lokalizacja. Gdzie będzie się najwygodniej mieszkało? Jaka dzielnica będzie najbezpieczniejsza? Czy będzie dostęp do niezbędnej infrastruktury? Czy ważniejsza jest sprawna komunikacja czy bliskość przyrody? Ile osób, tyle wyborów. Każdy ma własne priorytety związane z mieszkaniem. My, patrząc obiektywnym okiem, możemy przedstawić największe zalety mieszkania w centrum miasta oraz na obrzeżach. Być może dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Zalety mieszkania w centrum miasta

Centrum ma wiele zalet, choć ich waga jest różna dla różnych osób.

  • Przede wszystkim: oszczędność czasu! Jeśli pracujesz lub uczysz się w centrum, nie musisz tracić codziennie godziny lub dwóch na dojazd. Możesz też z łatwością korzystać z komunikacji zbiorowej, co pozwala Ci na dużą mobilność.
  • Po drugie, prestiż. Apartamenty w centrum miasta to symbol pewnego stylu życia. Jeśli fascynuje Cię szybkość, energia, nowoczesność i ogólnie wielkomiejskie klimaty, to mieszkanie w centrum miasta z pewnością jest Twoim marzeniem.
  • Trzecia zaleta to łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych usług, rozrywek i produktów. Gdzie, jak nie w centrum, znajdziesz najlepsze restauracje i kawiarnie, muzea, kina, galerie, sklepy, centra rozrywki, kluby? Jeśli lubisz dużo wrażeń, centrum jest miejscem stworzonym dla Ciebie.

Mieszkanie na przedmieściach – zalety nowych osiedli

Nowe osiedla zwykle powstają na przedmieściach, ponieważ to jedyne miejsce, gdzie jest jeszcze na to przestrzeń. Dlatego są znacznie spokojniejsze i przeznaczone dla osób, które cenią sobie ciszę i wolniejsze tempo.

  • Mieszkając na obrzeżach miasta można liczyć przede wszystkim na mniej hałasu, smogu, zanieczyszczeń. Z tego względu często takie miejsca wybierają młode rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.
  • Kolejny atut to bliskość przyrody. Deweloperzy coraz częściej dbają o to, aby nowe osiedla były zlokalizowane w otoczeniu parków, lasów i innych terenów zielonych.
  • Bez wątpienia zaletą mieszkań na skraju miasta jest również ich standard. Nowe mieszkania budowane są w oparciu o aktualne trendy architektoniczne. Są dobrze wyposażone i świetnie się prezentują, co sprawia, że stają się bardzo atrakcyjne dla młodego pokolenia.
  • Nie można też nie wspomnieć o cenach. Im bliżej centrum, tym ceny wyższe (nawet jeśli nie idą w parze ze standardem). Nowe osiedla na obrzeżach miast są w zasięgu możliwości znacznie większej liczby osób.

To drobne podsumowanie, ale na pewno zwraca uwagę na te najważniejsze aspekty, które powinno się wziąć pod uwagę przy wybieraniu lokalizacji mieszkania. Niewątpliwie oba rozwiązania mają swoje atuty, a wybrać trzeba po prostu to, co jest bliższe naszemu sercu.

Pobierz folder