Panele fotowoltaiczne na balkonie – pomysł na ekologiczny balkon

Instalacja fotowoltaiczna na własnym balkonie – przy obecnej dostępności paneli solarnych to możliwe! Jakie korzyści może mieć zainstalowanie paneli solarnych na własnym balkonie i czy taka inwestycja jest trudna do zrealizowania?

Po co montować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się coraz więcej osób, które chcą zaoszczędzić na energii zużywanej w domu, a przy okazji zrobić to w sposób całkowicie przyjazny środowisku. Wystarczy niewielka przestrzeń pionowa, pozioma lub pochyła – pod warunkiem, że jest wystawiona na słońce. Obecnie można więc spotkać się z instalacjami fotowoltaicznymi nie tylko na dachach budynków, ale również na ścianach, na specjalnie montowanych w gruncie wysięgnikach, na tarasach i wiatach. A więc dlaczego by nie zainstalować panelu na własnym balkonie?

Energia pozyskana za pomocą zainstalowanego panelu może zasilać urządzenia elektryczne działające w mieszkaniu, pokrywając sporą część zapotrzebowania na prąd. Jeśli panele wystawione są na południe, to energii można uzyskać zdecydowanie najwięcej. Ważne jest, aby okres nasłonecznienia był jak najdłuższy, bo wtedy korzyści są największe.

Taka inwestycja wcale nie jest droga ani trudna do zrealizowania. Choć dziś fotowoltaika w obrębie mieszkań w blokach jest jeszcze dość mało popularna, to pomysł zaczyna się powoli przebijać. Być może już za kilka lat stanie się to standardem dla mieszkań prywatnych. Z pewnością rozwój fotowoltaiki wpłynie też na projekty deweloperskie. Już dziś wiele nowo powstałych budynków jest zasilanych częściowo dzięki energii słonecznej. Niedługo panele mogą pojawić się nie tylko na dachach budynków mieszkalnych, ale także na innych powierzchniach – na ścianach, ogrodzeniach czy właśnie balkonach.

Panele fotowoltaiczne Olsztyn

Jak dużą popularność mają obecnie panele fotowoltaiczne? Olsztyn, jako duże miasto, które stale się rozbudowuje, stanowi tutaj doskonały przykład tego, jak dobrze przyjęły się w ostatnich latach te nowoczesne rozwiązania. Panele solarne można tu zobaczyć na nowych budynkach mieszkalnych, budynkach usługowych i przemysłowych, a nawet na… kościołach. Może więc pora samemu zainwestować w fotowoltaiczny balkon?

Pobierz folder