Wieszamy budki lęgowe dla ptaków!

Nadchodzą trudne czasy dla miejskich zwierząt. Każdy szanujący się miłośnik przyrody powinien o nich szczególnie teraz pomyśleć. Ptaki, ale też inne zwierzęta, pojawiają się coraz bliżej naszych domów. O ile w lasach budki przygotowują i wieszają leśnicy o tyle w miastach sami musimy dbać o ptaki, zwłaszcza że na potrzeby budowy budynków zajmujemy tereny podmiejskie które do tej pory były przez nie zajmowane.  

Dla ptaków miejskich można przygotować kilka rodzajów budek lęgowych, co warto pamiętać przygotowując budkę miejską?

 1. Budka powinna być otwierana. Jest to istotne z uwagi na higienę, należy pamiętać iż gniazda ptasie są jednorazowe i należy je czyścić co roku.  
 2. Budka powinna być zabezpieczona przed drapieżnikami. Należy pamiętać, iż ptaki doskonale radzą sobie z wlotami do gniazd. Zbędne są wszelkiego rodzaju patyczki czy podpórki, które ułatwiają drapieżnikom dostanie się do jaj czy piskląt. 
 3. Impregnacja budek jest bardzo dobrym pomysłem. Budki zaimpregnowane z zewnątrz posłużą naszym osiedlowym ptakom długi komfort ich użytkowania. 


Wielkość budek lęgowych

Budki lęgowe to niewielkie konstrukcje. W ich wykonaniu istotne są wymiary otworów wlotowych. Nasze budki lęgowe przygotowujemy z kilkoma typami i wymiarami otworów wlotowych. 

 • Pierwsze to 30 mm, przeznaczone są dla mniejszych ptaków – sikorek, wróbli i modraszek.  
 • Druga wielkość otworów to 48 mm zasiedlane często przez szpaki czy kowaliki. 
 • Kolejnym typem budek są schrony dla nietoperzy. Te ssaki potrzebują ich by  móc w spokoju odpocząć w trakcie dnia. 

Gdzie montujemy budki lęgowe?

Nasze budki lęgowe montujemy na drzewach znajdujących się w okolicach naszych nieruchomości. Przy montażu należy pamiętać o kilku zasadach:

 1. Budki montujemy poza zasięgiem ludzi
 2. Montaż powinien odbywać się w sposób jak najmniej ingerujący w drzewo
 3. Budki zabezpieczamy przed drapieżnikami, warto pamiętać by nie wieszać ich w okolicach gałęzi i konarów. 
 4. Budki należy mocować bardzo stabilnie, by zabezpieczyć je na wypadek mocnych podmuchów wiatru. 
 5. Budki lęgowe mocujemy w miejscach zacienionych, warto też pamiętać by zniwelować podmuch wiatru.

Dzięki montowaniu budek lęgowych na terenach naszych osiedli dbamy o okoliczną przyrodę ale również o naszych klientów. Dzięki obecności ptaków zmniejszamy ilość owadów, które doskwierają mieszkańcom. 

Zachęcamy do montowania budek lęgowych w Waszej okolicy. Dzięki obecności ptaków zmniejszymy populację owadów, które dokuczają mieszkańcom, jak również zapewniają relaksujące odczucia dzięki ich śpiewom. 

Pobierz folder